Od stóp do głów, część 1
Najczęściej o nogach przypominamy sobie w momencie, gdy zrzucamy z siebie zimową, grubą warstwę ubrań. Jednak problem w tym, że na początku sezonu ich skórze daleko do ideału… Jak zadbać o nie po wakacjach?
Sezon jesienno-zimowy od lat kojarzy mi się z chirurgią. Współpracujemy od początku, odkąd powstała Babiana i w tym okresie wszyscy jesteśmy zaangażowani w zabiegi naczyniowe. Operacje, ostrzykiwania, laseroterapie. Warto więc zapukać do gabinetu obok, bo to od konsultacji z lekarzem specjalistom rozpoczyna się cały proces 🙂
Doktorze, co powinnam wiedzieć o pajączkach i popękanych naczynkach?
Takie zmiany mogą być objawem niewydolności żył siateczkowatych. Powoduje ona nawrotowe tworzenie się poszerzonych naczynek skóry. Oznacza to, że mimo stosowania laseroterapii zmiany będą ponawiać się. Usg Doppler lub Light Vein pomagają w diagnostyce oraz eliminacji takich przyczyn jak niewydolne perforatory czy niewydolność zastawek żylnych w głównych pniach.
A paskudne żylaki? Chociaż kojarzone są głównie z problemem natury estetycznej, większe zmiany żylne mogą powodować również ból i dyskomfort. Jakie są najbardziej efektywne zabiegi? A na jakie warto się skusić z mniejszymi problemami?
Dobór zabiegów zależy od zmian anatomicznych. Niewydolność w zakresie żył siateczkowatych i naczyń skóry – pajączków – najczęściej leczymy skleroterapią czyli ostrzykiwaniem, a także laseroterapią. Większe naczynia zmienione patologicznie usuwamy stosując skleroterapię piankową. Chirurgię w zakresie chorobowo zmienionych głównych pni uzupełniamy o zabiegi wewnątrznaczyniowe, jakimi są operacje laserem lub generatorami wysokiej częstotliwości – termoablacją.
Czy żylakom można w jakiś sposób zapobiec?
Zabiegi zwiększające wydolność pompy mięśniowej podudzi oraz stosowanie kompresjoterapii – noszenie produktów uciskowych, takich jak podkolanówki, pończochy, rajstopy – spowalniają narastanie żylaków.
Wiele osób zmaga się też z problemem puchnięcia nóg. Kobiety łykają najróżniejsze suplementy, które najczęściej niestety nie dają pożądanego efektu. Jak można się z tym uporać?
Metodą leczenia i zapobiegania obrzękom kończyn jest stosowanie kompresjoterapii. Wytyczne szeregu towarzystw medycznych jednoznacznie uznają kompresjoterapię pod postacią opasek uciskowych lub podkolanówek czy pończoch za podstawę leczenia. Odpowiednia diagnostyka oraz właściwy dobór zapobiega szeregom porażek. Nawet w przewlekłych, zaawansowanych, „zastarzałych” obrzękach zastosowanie właściwej kompresjoterapii może znacznie poprawić stan kończyny. Wymaga to jednak zawsze dużej cierpliwości i zaangażowania osoby leczonej. Długo trwające obrzęki nie udaje się leczyć w przeciągu kilku dni, czy nawet kilku tygodni.
Dużo mówi się o połączeniu zabiegów z aktywności fizyczną. Babiana współpracuje z chirurgią, a nie myślałaś o fuzji z siłownią? 😉
Zastanawiałam się nad tym, szczególnie wtedy, kiedy nie mogłam korzystać z klubów fitness. A wiesz przecież, że szybko przechodzę od myślenia do czynów 🙂 Mogę już uchylić rąbka tajemnicy, bo dosłownie na dniach, podczas 19 edycji AMWC – wiodącej na świecie konferencji poświęconej medycynie estetycznej i przeciwstarzeniowej – odbył się premierowy pokaz urządzenia medycznego służącego do modelowania sylwetki poprzez aktywację dużych grup mięśniowych. Zabiegi w oparciu o technologię HIFEM pozwolą na przeprowadzenie ukierunkowanych programów leczenia. Czekamy na ten aparat z niecierpliwością.
Wisienką na torcie jest depilacja, nie ma kobiety, która nie marzy o jedwabiście gładkich nogach. W jakim kierunku warto pójść? W jaki zabieg najlepiej zainwestować? Jak długo utrzymują się efekty? Czy, jeżeli zaczniemy teraz to ten efekt utrzyma się do wiosny/lata?
Depilacja laserowa! Temat na kolejną kawę 🙂 Opowiem Ci wtedy, jak należy się do niej przygotować. Jakie są przeciwwskazania. Jak wygląda rekonwalescencja po zabiegu. Jakich efektów możemy oczekiwać, kiedy mamy jasne włosy, a jakich kiedy ciemne. Na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu/gabinetu…
Wywiad ukazał się w magazynie Prestiż. Magazyn trójmiejski.